دوشنبه، خرداد ۲۱، ۱۳۸۶

معضلی به نام دین و سنت


خیلی از ما ادعای به روز بودن و روشنفکر بودنم میشه. خیلی هامون دم از آزادی های برابر بین جنس مرد و زن می زنیم، ولی یه مشکلی هست و اون هم سوء استفاده از دین و سنت به نفع خودمونه. این یه واقعیتی هست که وجود داره و نمیشه هم انکارش کرد.

اگر قراره آدم لیبرال باشیم و اگر قراره آدم امروزی و متمدن باشیم و نه متحجر، باید از بن و ریشه این درخت دین و سنت رو که توی ذهن تک تک ماها ریشه کرده، کند. نمیشه هم از مترقی بودن و مدرن بودن دم زد و هم سنت ها و مفاهیم مذهبی اش رو قبول داشت که در غیر این صورت میشه همینی که الان توی ایران وجود داره. همه در آن واحد هم مدرن هستند، هم روشنفکر، هم مدافع حقوق برابربودن و در عین حال هم سنتی، هم مذهبی بودن (و نه حزب الهی که من هنوز فرق این دو تا رو نفهمیدم چیه) ، هم طرفدار اهل بیت بودن و تکیه برو بودن، و هم از طرف مقابل از عربها متنفر بودن . خیلی چیزهای دیگه توی ذهن خیلی از ماها وجود داره که من نمی فهمم، نمی دونم شاید هم من خیلی خنگم. اگه دم از حقوق برابر زن و مرد می زنید پس این همه اصرار بر اجرای تمام و کمال همه رسومات که جز تبدیل زن به یک کالاست، دیگه چیه. اگه با فرهنگ و سنت های اعراب مخالفید، پس این سینه چاک بودن اهل بیت و امام ها و این مراسم دیگه چیه. به قول معروف یا رومی روم یا زنگی زنگ، این بوقلمون صفت بازی دیگه چیه؟

این ها رو واسه این گفتم که خیلی پکرم، خیلی از دست این جور آدم های بوقلمون صفت که هنوز خودشون هم نمی دونن کجا هستن و چی می خوان. اون وسط قرار گرفتن و هر دمی با هر بادی به هر جهتی تکون می خورن.

این جا هم از این چیزها می بینید. فکر نکنید که این طرز تفکر فقط مختص به ایران هست، نه این جا هم هست. با مکان عوض کردن، تفکرات آدم ها عوض نمیشه، که با متفکربودن اونهاست که عوض میشه.

اینجا هم از این چیزها زیاد می بینید، هم توی قشر ایرانی هم مسلمون غیر ایرانی. ایرانی هایی رو می بینید که هنوز هم می خوان همه رسوم پوسیده گذشته رو اجرا کنن. همونهایی که همه میگن به علت عدم تساوی زن و مرد توی ایران هست که زن ها روی اجرای سنت ها اصرار دارن، ولی من می گم نه این اون چیزی هست که خود اونها می خوان اینجوری باشه.

توی جامعه عرب های اینجا چیزهایی رو می بینید که سرتون سوت می کشه، مثلا دیدن زنهای با نقاب اون هم توی کانادا، یا اینکه ببینید که زن با حجاب کامل ست و مرد با شلوارک و آستین کوتاهه. یا اینکه بشنوید که اینجا مساجدی هست که به زنها پول میده که حجاب داشنه باشن، و یا اینکه زنهای بلوند و کانادایی رو ببینید که حجاب دارند، یا اینکه بشنوید که بعضی از زنهای عرب توی کشور خودشون حجاب نداشتن و اومدن اینجا محجبه شدن!

نه، من جدا فکر می کنم که مشکل چیز دیگه ای هست و اون هم سوء استفاده از سنت و مدرنیت هست هر کجا که به نفع آدم باشه.

پی نوشت:
این آهنگ محسن نامجو رو که شهرام آپلود کرده می تونید به عنوان پس زمینه گوش بدید:
محسن نامجو - عقاید نوکانتی

۳ نظر:

ناشناس گفت...

salam
man kamelan movafegham
moondam chera hamchin adamayi oomadan canada chikar? vaghean jaye soale shoma ke enghadr koshte mordeye hejabo dinetoono kolan sonat hatoon hastin inja chikar mikonin?
dar morede melate
inja farhange khaale zanak baazi ya behtar begam in model bi farhangiha az bachegi too tak take seloolaaye ma kashte mishe
in ham natayejesh ke mibinim 1 mesaal bezanam man kheyi say mikonam az in sat h biam biroon biroon ke miraftam bekhodam migoftam chikar baghie dari saret be kar khodet bashe vali ta 1 mored mididam ke jalbe nazar mikard hameye in haro bikhial mishodam be kari ke baghie mikardan miresidam
khosh be haale shoma ke az in ja raftin o shaahede hemaghat haye sar dam daaraane in mamlekat nistin ke 1 rast maro daram mibaran too dahane shir
oje fezaahat va bad bakhtie 1 melat be nazare man ine ke 1 ede hoghoogh begiran ke be mano shoma began hejaabeto doros on yaa hamoon kari ke chan saal pish mikardan sare mankan haye vitrinaye bootic ha roosari mikardan
bazi vaghta vaghean geryam migire az vaze mojood
1 chizi begam bekhandi jadidana inja tabloohaye maghazehaayi ke horoofe engilisi daresh bekar raftaro mian jam mikonan migan bayad kolan farsi bashe dige maloom nis in tarho ki beheshoon dade
inja hamechiz ghebaahat dare
mehrdad_trevor

پیمان گفت...

به بهروز

med گفت...

خب اين از نظر من اصلآ اشکال نداره. هر کسي حق داره پوشش خودش رو انتخاب کنه. چه اشکالي داره يه خانوم بلوند کانادايي پوشش اسلامي داشته باشه. تنها چيزي که اين وسط اهميت داره اينه که اين پوشش انتخاب خودش باشه، نه اجبار جامعه يا همسر. به نظر من ميشه مدرن بود، مظاهر يه زندگي مدرن رو هم داشت، ولي به اصول و سنتها هم پايبند بود.
در هر حال شيوه زندگي هر شخصي تا اونجا که آسيبي به جامعه نزنه، مربوط به خودشه. چه سنتي، چه مدرن، و حتي تلفيق اين دو !!